X
تبلیغات
رایتل

کارآفرینان پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی

سخت کوشی


در رسیدن به خواسته هایمان هرگز تسلیم نشویم

فرصت شناسی خادم اخراجی کلیسا

در یکی از کلیسا های فرانسه ,خادم کلیسایی بود که بیسواد بود, بعد از چندین سال به همین علت بیسوادی عذر او را میخواهند و از کلیسا او را بیرون میکنند.
او که حالا کاری نداشت برای تسکین درد بیکاریش در پی خریدن یک نخ سیگار میرود اما در آن حوالی پیدا نمیکند, سپس ایده ای به ذهنش میرسد تا ازین بیکاری خلاص شود, او به شهر میرود و چند بسته سیگار میخرد و با خود به حوالی همان کلیسا می آورد و می فروشد.
دفعه بعدی سیگار های بیشتری می آورد و میفروشد, سپس این کار را ادامه میدهد و 5 سال بعد بزرگترین تاجر آن منطقه , سپس شهرش میشود.
روزی از بانکش او را میخواهند و صندوق دار بانک به او میگویید حسابش را به حساب پس انداز بلند مدت منتقل کند تا سودی هم ماهانه بر روی پولش در حسابش بیاید و … ,مرد قبول میکند اما وقتی نوبت به خواندن قرارداد میشود رو به صندوق دار میگوید “من سواد ندارم ,خودتون پر کنید.” صندوق دار در کمال نا باوری جواب میدهد “باورم نمیشود, شما سواد ندارید به این جا رسیدید, اگر سواد داشتید چی میشدید” مرد با لبخند جواب میدهد “خادم کلیسا.”

کار تیمی، سودمند یا غیرسودمند؟کار تیمی، سودمند یا غیرسودمند؟

ممکن است تصور کنید که وجود تیم‌هایی متشکل از افراد کارآمد همیشه به نفع سازمان بوده و سرمایه‌گذاری برای تشکیل تیم‌هایی از این دست همواره سودمند است، در حالی‌که چنین نیست.

تجربه نشان داده است که در حیطه توسعه سازمانی، هیچ فرمولی یافت نمی‌شود که بتوان آن را برای حل تمامی مشکلات ارائه کرد. بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت که تشکیل تیم و کار تیمی همیشه راه‌حل مناسبی برای ایجاد یک محیط کار بهتر نیست؛ به‌ویژه اگر هدف، ایجاد جو کاری بهتر یا ارتقای سطح بهره‌وری سازمان باشد. نگاهی به تجربه آمریکاییان در اقتباس روش «دوایر کیفیت» از ژاپنی‌ها نشان می‌دهد که تلاش‌ها برای تشکیل تیم در یک سازمان گاهی می‌تواند پیامدهای ناگواری به دنبال داشته باشد و به هرج و مرج منجر شود (دوایر کیفیت: مدلی است که بر کار تیمی و مدیریت مشارکتی تاکید داشته و نخستین بار توسط ژاپنی‌ها مطرح شده است.)
آیا تشکیل تیم و فعالیت تیمی در یک سازمان همواره به سود سازمان است؟ برای یافتن پاسخی روشن و به دور از تعصب، لازم است موقعیت‌هایی را جست‌وجو کنیم که در آن فعالیت‌های تیمی یک سازمان و سرمایه‌گذاری برای تشکیل تیم‌ها چندان نتیجه‌‌بخش نبوده است.  

ادامه مطلب

این باورهای اقتصادی را کنار بگذارید


پیش از سی سالگی؛

این باورهای اقتصادی را کنار بگذارید

افرادی که وارد چهارمین دهه از زندگی می شوند باید در برخی از نگرش های اقتصادی پیشین تجدید نظر کنند.

زندگی در دوران نوجوانی و اوایل دوران جوانی حداقل از نظر مالی خوشایند است چرا که اگرچه درآمد فرد در این سنین چندان زیاد نیست و عمدتا به پول توی جیبی وابسته است اما نیازهای فرد نیز قابل کنترل هستند و حداقل نگرانی کمی نسبت به آینده وجود دارد. در همین دوران باورهایی مربوط به مسایل مالی در فرد شکل می گیرند که البته باید تا پیش از سی سالگی آن ها را رها کرد، در غیراینصورت شاید خسارت هایی به زندگی مالی فرد وارد شود. وبسایت بیزنس اینسایدر، فهرستی از باورهایی را تهیه کرده که باید تا پیش از سی سالگی با آن ها خداحافظی کنید. به همین خاطر شاید بتوان گفت که مخاطب این مطلب کسانی هستند که آرام آرام به سی سالگی نزدیک می شوند. 

ادامه مطلب

"دنیای مطلوب" و کاربرد آن در مدیریت

بررسی رفتار آن کارگر در هنگام تعریف کردن ماجرا برای همکارانش نشان داد که آن کارگر بیش از آن که از پاداش مالی خرسند شده باشد، از موزی که مدیر از سر محبت به او داده بود خوشحال بود.
پول نیوز - "دنیای مطلوب" از مفاهیمی است که روان شناسان معاصر با آن به خوبی آشنا هستند. دنیای مطلوب ، ترکیبی از آدم ها ، اشیاء ، کارها ، جاها و مفاهیمی است که افراد به عنوان گزاره های دلنشین در اندیشه خود دارند.
به عنوان مثال، والدین اساساً در دنیای مطلوب انسان ها قرار دارند. یا کسی که خودرویی مانند بنز را دوست دارد و آرزو می کند که به این خودرو برسد یا بدان رسیده است، بنز را در دنیای مطلوب خود دارد. اگر کسی عاشق سواحل شمال ایران است، آن منطقه را در دنیای مطلوب خود دارد. دانش آموزی که درس علوم را بسیار دوست دارد، آن درس در دنیای مطلوبش قرار دارد و ... . 
ادامه مطلب
1 2 3 4 5 ... 38 >>